Ogrzewanie kościoła

W naszym kościele stosujemy technologie ekologiczne i energooszczędne.

Ochrona życia to także stosowanie takich form pozyskania energii, które nie zanieczyszczają środowiska naturalnego i stosowanie technologii energooszczędnych.

Ogrzewanie ciepłem z ziemi

Przeprowadzając remont kościoła została podjęta decyzja o zastosowaniu do ogrzewania świątyni i budynków parafialnych tzw. pompy ciepła zasilającej układ ogrzewania podłogowego. Jest to jeden z najbardziej ekonomicznych i sposobów  dostarczania ciepła do ogrzania pomieszczeń, wykorzystujące naturalne ciepło gruntu. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła aktywnie przyczyniamy się do ochrony klimatu i oszczędzamy kopalne źródła energii oraz lasy.  Ciepło z natury to  połączenie oszczędności kosztów ogrzewania i przyjaznego dla środowiska wytwarzanie ciepła. Dzieje się tak ponieważ energię, którą
wykorzystuje pompa ciepła, środowisko naturalne udostępnia nam bez żadnych ograniczeń. W dodatku za darmo. Pełnowartościowy system grzewczy potrzebuje jedynie pokrycia kosztu prądu do zasilania sprężarki pompy ciepła i pomp obiegowych pracujących w instalacji.

Na całej powierzchni pod posadzką kościoła jest rozmieszczone jest ogrzewanie podłogowe.
 Są to  rurki z płynem pompowanym przez pompę ciepła. Pod rurkami folia i gruba warstwa styropianu.

Elektryczność z energii słonecznej

Pozyskanie energii elektrycznej z n energii promieniowania słonecznego jest kolejnym przedsięwzięciem
w naszej parafii. Wysoka jakość systemu fotowoltaicznego pozwala zachować wysoką sprawność pracy przez cały wieloletni okres eksploatacji. System fotowoltaiczny zmniejsza zależność od dostaw energii
z sieci energetycznej i obniża koszty zużycia energii elektrycznej z sieci.   Energia elektryczna z ogniw będzie dostarczana praktycznie przez cały rok, w sposób absolutnie czysty, cichy i efektywny. Możemy jej używać do zasilania oświetlenia, systemów bezpieczeństwa lub wprost sprzedawać dostawcą energii sieciowej by zrównoważyć koszty zasilania pomp ciepła w okresach zimowych bez dostępu światła słonecznego.

Panele z ogniwami fotowoltaicznymi
zostały umieszczone na dachu budynku gospodarczego nieopodal domu parafialnego,  skąd energia elektryczna popłynie do zasilania obiektów parafialnych.