W naszej świątyni

Świątynia i jej wyposażenie

Zabytkowy kościół drewniano-murowany, jednonawowy, kryty dachówką karpiówką, układaną w podwójną koronkę, z dachem zwieńczonym ozdobną sygnaturką, został zaprojektowany w stylu zakopiańskim, nawiązując do ludowej, polskiej tradycji. Wzniesiony z cegły palonej i drewnianych materiałów pochodzących z rozbiórki dawnego, drewnianego dworca Petersbursko-Warszawskiej kolei żelaznej. Podczas ostatniego, generalnego remontu kościoła, zaaranżowano na nowo wg projektu Joanny Szymańskiej – zgodnie z decyzją Stołecznego Konserwatora Zabytków – wnętrze, co przywróciło artystyczną i teologiczną spójność świątyni z pierwszych lat jej istnienia.

Zapraszamy do poznania naszej zabytkowej świątyni od wewnątrz.

Ołtarz główny

Nastawa ołtarza głównego z drewna brzustowego oraz ołtarz MB Częstochowskiej ze starego dębu zostały wykonane według projektu Jana Koszyc-Witkiewicza (1881-1958), znanego polskiego architekta i konserwatora zabytków, bratanka Stanisława i stryjecznego brata Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W ołtarzu głównym znajduje się monumentalna rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego (2011) wykonana ze starej lipy autorstwa Piotra Grzegorka z Kluczborka Absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie prowadzącego działalność artystyczną w Warszawie.

Wyeksponowane na szerokim podeście w prezbiterium dębowy ołtarz, ambonka i chrzcielnica stanowią centralną część świątyni.

Po lewej stronie ołtarza głównego znajduje się ołtarz Miłosierdzia Bożego (2011) z tryptykiem autorstwa Małgorzaty Wrochny /+2018/ (obraz Jezusa Miłosiernego, św. S. Faustyny i bł. Ks. Michała Sopoćki), zaś po prawej – ołtarz ze starym (1950), cieszącym się żywym kultem parafian, obrazem MB Nieustającej Pomocy.

Ołtarz główny

Empora (chór)

Na głównym wejściem do świątyni znajduje się rodzaj galerii - zwanej emporą lub chórem na którym stoją organy 7-głosowe o trakturze pneumatycznej wykonane przez firmę Adolfa Homana w roku 1920.Traktura pneumatyczna to system przenoszenia ruchu pomiędzy klawiszem a zaworami sterującymi poszczególnymi piszczałkami organów za pośrednictwem sprężonego powietrza. Rozwiązanie to ma również wady związane z opóźnieniem gry (czasem od naciśnięcia klawisza do zadęcia piszczałki).

Ostatnio (2022r.) zostały ufundowane nowe - umieszczone obok starych - organy elektroniczne firmy Viscount CHORUM 40, które poświęcił J.E. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski, podczas tegorocznej (2022) wizyty.
Wejście na emporę  widzimy po prawej stronie zdjęcia.

2022 chór mini 2

Kaplica MB Częstochowskiej i świętych

Boczna kaplica maryjna z obrazem MB Częstochowskiej (1950) jest także kaplicą świętych z obrazami, w pierwszej kolejności świętych warszawskich – św. arcybpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Maksymiliana Marii Kolbego i bł. Edmunda Bojanowskiego. Obrazy te powstały w latach 2011-2014, i są autorstwa Małgorzaty Wrochny.

W kaplicy znajdują się także obrazy wykonane na desce techniką klasycznej ikony, autorstwa pracowni ikon Veraikon Jadwigi Denisiuk z Cisnej (2011-2015): św. Kazimierza królewicza i św. Rafała Kalinowskiego - patronów Wilna, św. Zeli i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus, bł. Marii i Alojzego Quattrocchi – świętych małżonków, św. Joanny Beretta Molla i św. Elżbiety Canori Mora – świętych żon,  św. Teresy z Avila – reformatorki Karmelu i doktor Kościoła, bł. Kolumby Gabriel - założycielki zgromadzenia zakonnego, św. Marii Egipskiej – ammy z okresu Ojców Pustyni, bł. Wincentego Frelichowskiego i sługi Bożego Jakuba Sevin – patronów harcerzy, bł. Bartłomieja Longo – krzewiciela Nowenny Pompejańskiej przekazanej mu w objawieniu Matki Bożej oraz ikona rodziny Ulmów (2014), wykonana przez Teodorę Bozhikovą.

Ostatnia seria czterech obrazów Kaplicy świętych jest inspirowana nubijskimi, wczesnochrześcijańskimi malowidłami sakralnymi Galerii Faras z warszawskiego Muzeum Narodowego (tzw. „freski z Faras”) i zakorzenia naszą przestrzeń kościelną w chrześcijański antyk.

2022 Kaplica mini 1

2022 święci mini 6